اضطراب‌های آخرالزمانی سال 2000
اخبار جالب توجه آغاز هزارة سوم
مترجم: ف. شفیعی سروستانی

با نزدیک شدن آغاز سال 2000 ـ سالی که تنها به‌خاطر داشتن «سه‌صفر»، ویژه و استثنایی گشت ـ هیجانات هزاره‌گرایی، ذهن و روح بسیاری از مردم جهان را در برگرفت. مؤسسة تحقیقاتی «گرایشات»،1 پیش‌بینی کرده بود فن غیب‌گویی و پیش‌گویی در میان کشورها توسعه یابد. پیش‌گویی‌های رایج از این قرار بود:
1. بازگشت عیسی مسیح.
2. ظهور «ضد مسیح»
3. جنگ بزرگ «آرماگدون» که موجب مرگ میلیاردها نفر می‌شود.
4. ورود میهمانان فضایی که جهان ما را به صورت چشم‌گیری تغییر می‌دهند؛
5. فجایع بزرگ طبیعی، از جمله زلزله که باعث نابودی تمدن بشری می‌گردد؛
6. فاجعة تکنولوژیکی که به دلیل عدم آمادگی در برابر برنامه‌های کامپیوتری رخ می‌دهد.
سال 2000 فرارسید و حادثة خاصی روی نداد. به نظر می‌رسید این سال نیز مانند سال‌های قبل است. پایان هزارة دوم بدون هیچ موجی آمد و رفت. مؤسسة «ینکلوویچ پارتنرز»2 یک نظرسنجی در سال 1993 انجام داد و دریافت که بیست درصد مردم آمریکا معتقد بودند: «بازگشت عیسی مسیح(ع) در حوالی سال 2000 روی خواهد داد.».
طی سال 2001 اضطراب‌های هزاره‌گرایانه به سرعت فروکش کرد. این موضوع طبیعتاً صدمات مخربی بر منتظران آخرالزمان داشته است. جالب است ببینیم آنها چگونه با این موضوع برخورد کردند و آیا این واقعه اثر ماندگار خاصی باقی گذاشته است یا خیر؟

اخبار نگرانی‌های قبل از آغاز هزارة جدید
«ریچارد لاندز»،3 مدیر مرکز مطالعات هزاره در دانشگاه بوستون گفت:
من بیشتر نسبت به بعداز سال 2000 نگرانم. ... مشکل واقعی این است که بعداز این زمان ـ در دهة اول قرن آینده ـ گروه‌های آخرالزمانی به تندروی گرایش می‌یابند. آنها به دنبال قربانی می‌گردند.
FBI مطالعة گسترده‌ای در ارتباط با احتمال خشونت‌های مذهبی در آغاز سال 2000، آغاز نمود و نام آن را «پروژة مگیدو» نهاد. وزارت اطلاعات کانادا «سی.اس.آی.اس» (CSIS) در دسامبر سال 1999 گزارش مشابهی منتشر کرد. آنها برآورد کردند ممکن است، 400 فرقه‌ای که به ترویج عقاید آخرالزمانی سال 2000 می‌پردازند، برای جلو انداختن روند آخرالزمان اسلحه جمع‌آوری کرده باشند. سی.اس.آی.اس گزارش داد:
نزدیک شدن سال 2000 موجب برانگیختن اضطراب‌های هزاره‌گرایان و تشدید نگرانی‌ها نسبت به حوادث بعد از آن و تهدیدهای بالقوة گروه‌هایی که می‌خواهند با خشونت از عقاید خود دفاع کنند، شده است. مشخص نیست چه فرقه‌هایی پتانسیل خشونت دارند. با این حال نباید این احتمال‌ها را نادیده انگاشت. آنها ممکن است اهدف خود را به اشکال گوناگونی آشکار کنند.
 در اسرائیل نگرانی‌هایی نسبت به احتمال خودکشی‌های دسته‌جمعی با انگیزة مذهبی وجود داشت. این نگرانی‌ها حول دو موضوع بود؛ اول، اینکه اورشلیم کانون اصلی خودکشی‌های دسته‌جمعی قرار گیرد و دوم اینکه تروریست‌های مسیحی با هدف به راه انداختن جنگ آرماگدون و بازگشت مسیح به اورشلیم هجوم آورند.
نیروهای امنیتی اسرائیل در طول سال 2000، انتظار سه‌میلیون توریست را داشتند. به نظر می‌رسید این احتمالات جدی گرفته شده‌اند. دستگیری توریست‌ها و افرادی که دچار اختلالات ذهنی بودند برای نیروهای اسرائیلی کار بسیار طاقت فرسایی بود. یک سخنگوی پلیس گفت:
اگر برخلاف انتظار، مسیحا ظاهر نشود، از این وحشت داریم که بعضی از معتقدان ناامید، ابتکار عمل را در دست گیرند و روند آخرالزمان را تسریع بخشند. با مشکلاتی که هم اکنون در اینجا داریم، اسرائیل به سختی می‌تواند از پس چنین حوادثی برآید.

اخبار جالب توجه
با نزدیک شدن  هزارة سوم، پیشگویی‌های آخرالزمان اثر بزرگی بر ملت آمریکای شمالی داشت:
 انتشار مجموعة کتاب‌های «تیم لاهی»4 و «جری جنگینز»5 با نام رها شده6: [این کتاب‌ها]، شاهد موفقیت عظیمی بود. بیش از 17 میلیون نسخه از این مجموعه از تاریخ 27 جولای 2000 فروخته شد. رمان هفتم این مجموعه با عنوان سکنا گزیده: وحش به تصرف درمی‌آورد بین ماه مه سال 2000 تا پایان ماه جولای، بیش از دومیلیون نسخه فروش داشت.
 روان‌پزشکان اسرائیل، ماه مه 1998: یک منبع خبری ناشناس گزارش داد: روان‌پزشکان اسرائیلی در حال آماده شدن برای مواجهه با هجوم زائرانی می‌باشند که با مشکلات روانی هزاره روبرو هستند. دکتر «یربار ال» دربارة علایم بیماری اورشلیم اسناد و مدارک تهیه کرده است. او می‌گوید:
بیماران را زائرانی تشکیل می‌دهند که خود را یکی از شخصیت‌های کتاب مقدس (عیسی(ع)، داوود(ع)، مریم مقدس و حتی مریم مجدلیه) یا افراد برگزیده و کسانی که مأموریت الهی دارند، می‌دانند. کلینیک «جیویت شال» معمولاً در سال 150 نمونه از این بیماران را معالجه می‌کند. حدود 40 نفر از این افراد باید به بیمارستان فرستاده شوند. از نوامبر سال 1997 شمار مبتلایان 50 تا 60 درصد افزایش داشت. این اختلال به میزان قابل توجهی در میان مسیحیان پروتستان و یهودیان و در آمریکا و اروپا شایع است. انتظار می‌رفت صدها نمونه از این نوع بیماران در سال 2000 در میان سه میلیون زائر سرزمین مقدس وجود داشته باشند.
 اقامت در اسرائیل، 1998: ریچارد لاندز، مدیر مرکز مطالعات هزاره دانشگاه بوستون به مسئولان اسرائیل پیشنهاد داد از پذیرش توریست‌هایی که بلیت رفت و برگشت و محل اقامت مشخص ندارند خودداری کنند. او گفت:
به نیروهای اسرائیلی می‌گویم: کوه زیتون ممکن است در تسخیر کسانی که در انتظار بازگشت مسیح در آن سکنا می‌گزینند، قرار گیرد. اگر آنها بعداز ناامیدی از این موضوع به حفاری زمین بپردازند با وضعیت خاصی روبرو می‌شوید.
 مهاجرت مسیحیان به اسرائیل، 1998: بعضی از مسیحیان اوانجلیک ایالات متحده آمریکا، دارایی‌های خود را فروختند و به سمت کوه زیتون کوچ کردند. هتل کوه زیتون در تبلیغات خود چنین آورده بود:
دوست دارید روزی که عیسی مسیح باز می‌گردد چگونه در کوه زیتون اقامت داشته باشید؟
 این هتل را مسلمانان فلسطینی اداره می‌کنند. از تاریخ اکتبر 1998، سه گروه مذهبی شناخته شده ایالات متحده مشغول فروش اموال خود و حرکت به سوی اورشلیم بودند.
 نامة مسالمت‌آمیز کلیسای اوانجلیک لوتران آمریکا، نوامبر 1998: خبرگزاری بین‌المللی کلیسای مسیحی در 18 نوامبر سال 1998 گزارش داد:
اسقف‌های کلیسای اوانجلیک لوتران آمریکا نامة  مسالمت‌آمیزی منتشر نموده و با رد پیشگویی‌های وحشیانه در مورد پایان جهان اعلام کردند باید، با امید، به هزارة سوم خوشامد گفت.
«اچ. جرج اندرسون»، اسقف سرپرست و 65 اسقف شورای این کلیسا که بیش از 5 میلیون عضو دارد گفت: انتشار این نامه به دلیل هراس رو به افزون تغییر هزاره ضروری بود.
 فیلم‌های آخرالزمانی، اکتبر 1999: «امگا کد»، فیلم مستقل شبکه «ترینیتی»،7 بزرگ‌ترین تلویزیون مسیحیان اوانجلیک در ایالات متحده، می‌باشد. موضوع اصلی فیلم نمایش «جذبه»؛ یعنی زمانی است که مسیحیان رستگار، چه زنده و چه مرده، برای ملاقات با مسیح به سمت آسمان عروج می‌کنند. تیم 2400 نفره‌ای از کشیشان به تبلیغ این فیلم می‌پرداختند. «هال لیندسی»، پیشگوی پرکار کتاب مقدس، مشاور این فیلم در زمینة پیشگویی‌ها بود. امگا کد تا 25 اکتبر جزو ده فیلم برگزیدة هفته به شمار می‌رفت.
 عکس‌العمل یهودیان به مراسم 31 دسامبر: 31 دسامبر سال 1999 مصادف با روز جمعه بود. غروب جمعه با آغاز روز مذهبی یهودیان همراه است. بسیاری از یهودیان نسبت به شرکت در روز جشن مسیحیان و انجام وظایف مذهبی خود در روز شنبه دچار دوگانگی شدند. یهودیان در ایالات متحده از سه روایت متفاوت پیروی می‌کنند و هریک رفتار متفاوتی نسبت به این دوگانگی داشتند:
ـ یهودیان ارتدوکس: آنها هرگونه امر دنیوی را در انجام وظایف مذهبی روز شنبه رد نمودند. اتحادیة جماعت ارتدوکس آمریکا، بزرگ‌ترین کنیسة یهودیان ارتدوکس، اعضای خود را به مقاومت در برابر سازش با فرهنگ سکولار آمریکا فراخواند. آنها تهدید کردند سند «کوشر»8 یکی از رستوران‌های نیویورک را که مورد مصرف یهودیان ارتدوکس است، باطل می‌کنند. خاخام‌های ارتدوکس اسرائیل سعی کردند فعالیت‌های هتل‌ها و رستوران‌های کوشر کشور را، حتی اگر مشتریان غیریهودی باشند، محدود سازند.
ـ یهودیان اصلاح طلب: بسیاری از جماعت‌های یهودی اصلاح‌طلب که به اتحادیة لیبرال گروه‌های عبری آمریکا مرتبط‌‌اند تصمیم گرفتند، هرچه زودتر فعالیت‌ها را تعطیل کنند و اعضای خود را برای شرکت در امور سکولار و جشن آزاد بگذارند.
ـ یهودیان محاظفه‌کار: اتحادیة کنیسة حذب یهودیان محافظه‌کار آمریکا رساله‌ای را با عنوان، «شنبة قرون» به چاپ رساند. آنها اعضای گروه خود را به سپری کردن آن‌روز به روش یهودی و در کنار خانواده وادار نمودند.

پی‌نوشت‌ها:
1. Trends Research Institute.
2. Yankelovich Partners.
3. Richard Landes.
4. Tim Lahaye.
5. Jerry Jenkins.
6. Left Behind.
7. Trinity Broadcasting Network.
8. مصرف گوشتی که به روش یهودی ذبح شده است (م).

ماهنامه موعود شماره 56 


دسته ها :
دوشنبه ششم 8 1387
X